|
|||||
Наркоманија*Скејт парк на Новом Београду - Борба против наркоманије! ...улаз * Материјал за кампању против дроге погледајте* Живот је јачи од илузије погледајте видео спот* Зауставимо жетву омладине погледајте постер* НАШИ против наркоманије у Русији погледајтеЧовек је од давнина спознао да поједине материје могу да утичу на његов душевни живот. Суочен са овоземаљским и овоживотним непријатним искуствима, која су успостављала бол, патњу, страх, прожимајуће незадовољство и беду, човек је истовремено умишљао и неки други свет, у коме ће доживети пријатност, нова сазнања, испуњеност, опуштеност, лепоту. Као неопходност преживљавања, јавља се потреба да се заборави и нешто ново доживи. Случајно откривши да нешто споља може да измени свест, доживљавања, понашање, да смањи бол и телесне тегобе, човек улази у сложен и неизвестан однос са овим материјама (дрогама), који траје до данашњих дана. Протеклих векова, широм света нараста употреба дрога, која, третирана на различите начине, узима свој „данак у крви“. Крајем 19. и почетком 20. века цивилизација се први пут глобално суочава са овим проблемима и покушава да их разреши. Договором представника многих држава, тада познате дроге (морфијум, хероин, и др.) се препознају и означавају као опасне - њихова се употреба забрањује (осим у медицинске сврхе), уводе се мере контроле у процесу производње. Но, употреба дрога расте широм света, доживевши праву „експлозију“ 60-их и 70-их година. Од 1965.године значајно расте коришћење дрога у тадашњој Југославији, посебно у великим градовима. Тренд пораста употребе дрога траје све до данас.
Све се више користе дроге које су у потпуности синтетисане у (илегалним) лабараторијама, веома јаке и често изузетно токсичне, способне да изазову телесна оштећења и трајне психичке последице. Због токсичних својстава, поједине дроге из ове групе су брзо, после краткотрајне „популарности“, падале у заборав. На жалост, појављивале су се нове. Предвиђа се даљи пораст употребе синтетичких дрога и потпуно потискивање дрога природног порекла. Намеће се потреба објашњења појмова и термина који се употребљавају у даљем тексту. У јавности и стручној литератури из ове области присутан је велики број термина и појмова: наркоманија, токсикоманија, таблетоманија, хероиноманија, зависност, злоупотреба, адикција, потаторство, кокаинизам, дрога, фармакоманија и многи други. У употреби су изведени термини нпр. наркоман, таблетоман и други.
Дрога, психоактивна супстанца - хемијска материја која, уношењем у организам, мења психичку структуру и душевни живот, односно утиче на расположење, мишљење или понашање. Велики број хемијских материја (дрога) може да утиче на овај начин - иако све дроге не стварају зависност, све оне могу да оштете физичко или психичко стање човека. У даљем тексту се користи термин дрога, Светска здравствена организација је у 10. ревизији међународне класификације болести (МКБ 10-ицд 10;1992) увела термин психоактивна супстанца. Злоупотреба, штетна употреба - образац употребе дроге који изазива оштећење здравља. Постоји тенденција ка повременом узимању дроге, уз известан степен психичке зависности и толеранције, али без успостављене физичке зависности. Зависност (токсикоманија, наркоманија) - скуп физиолошких, когнитивних и понашајних феномена код којих употреба неке дроге (или групе дрога) за особу добија већи значај него други обрасци понашања, који су раније имали већу вредност. Зависност карактеришу физиолошка и психичка зависност и толеранција; она представља крајњи стадијум „односа“ особе и дроге - организам не може нормално да функционише без сталног присуства дрога, особа која има неодложну и јаку жељу и потребу да их поново узме. Физичка зависност - стање неуро адаптације организма - знак да је дрога уплетена у неуротрансмитерски и рецепторски систем. Психичка зависност - јака емоционална и ментална потреба да се дрога узме како би се постигло задовољство и избегла нелагодност. Постоји само потреба да се дрога поново узме, иако још није нарушила природни метаболизам организма. Толеранција - потреба за значајним повећањем количине дроге како би се постигао (претходни) ефекат. Апстиненцијални синдром (криза) - група психичких и физичких тегоба које се јављају по престанку узимања дроге. Комбинована зависност (политоксикоманија) - зависност од две или више врста дрога.
Постоје многобројне класификације дрога и поремећаја насталих њиховом применом. Дроге су веома различите по свом хемијском саставу, физичком изгледу, пореклу, дејству на централни нервни систем и читав организам, последицама које изазивају. У широј јавности се често говори о тзв. “лаким“ и „тешким“ дрогама. Ова подела је научно неосновна и потпуно погрешна, веома је опасна, јер ствара заблуду да су неке дроге мање опасне или безопасне. Нема „лаких“ и „тешких“ дрога; све дроге су опасне и могу да изазову тешка и непоправљива оштећења физичког и психичког здравља. И прво, односно једно једино узимање дрога може да изазове оштећења. Савремене поделе се заснивају на дејству дрога на централни нервни систем. Издвајају се 3 основне групе дрога: Поремећаји због употребе седатива
Седативи се, као група препарата, производе у фармацеутској индустрији. У медицини, односно психијатрији, се легално користе као средства која смањују субјективну напетост и доводе до психичке смирености. Користе се у лечењу неких обољења и поремећаја. Спадају у групу депресора цнс-а. Због ових својих својстава често се употребљавају, односно особе их самоиницијативно узимају, без знања и контроле лекара. Поред назива седативи, ова гупа препарата позната је и по следећим називима: анксиолитици, хипнотици, атактици, мали транкилизери. Термин „хипнотици“ означава седативе који се користе за увођење и одржавање сна; „анксиолитици“ су лекови који се користе преко дана за смирење напетости, односно анксиозности. Али, ова подела је више условна, јер, у зависности од дозе сваки анксиолитик може бити и хипнотик, и обрнуто. Поремећаји због употребе канабиса
Термин „канабис“ обухвата све препарате који се добијају из биљке cannabis sativa s. Прерадом листова и цветних врхова конопље, добијају се препарати различите јачине и изгледа. Дејства препарата конопље су широм света позната хиљадама година и ови препарати се срећу у многим државама под различитим називима. У литератури је присутно преко 300 назива за препарате канабиса. Најраширенији називи су марихуана и хашиш. Марихуана представља осушене и ситно исецкане листове конопље, а хашиш је смола браон боје, различитих нијанси. Хашиш је знатно јачи од марихуане (3-10 пута). Данас се конопља илегално користи широм света. Укрштањем конопље повећала се јачина дроге. Поремећаји због употребе кокаинаКокаин спада у групу стимуланса централног нервног система - једна је од најопаснијих дрога, јер веома брзо ствара јаку зависност. Добија се из лишћа биљке Erythroxylon coca, која расте у Јужној Америци (Боливија, Перу, Колумбија...). По хемијском саставу спада у групу алкалоида и први пут је изолован у другој половини 19.века. У медицини је почео да се користи као локални анестетик (и данас се тако користи); убрзо је дошло до значајне злоупотребе кокаина, због његових централних стимулативних дејстава. Почетком 20.века класификован је као „наркотик“, заједно са морфијумом и хероином, и стављен под законодавну контролу. Употребљава се у облику кокаин-хидрохлорида, слободне базе („crack“), кока-пасте или сирових листова. Кокаин-хидрохлорид је бели кристални прaх. Крек је посебно опасан препарат кокаина: изузетно брзо ствара зависност (чак и после 1-2 узимања) и веома је токсичан. Препарати кокаина се могу користити ушмркавањем, пушењем, жвакањем, субкутано или интравенски, док је, орално унет у организам, слабије активан. Пушење и интравенско узимање кокаина су најопаснији начини његове примене.
Механизам дејства:
Дејство кокаина: У случају уношења веће количине кокаина, јавља се екстремна агитација (психомоторна узнемиреност), раздражљивост, оштећено расуђивање, импулсивно и потенцијално опасно сексуално понашање. Могуће је и јављање и видних и тактилних халуцинација (нпр.доживљај да мрави продиру кроз кожу), суманутих идеја прогањања, понашање постаје бизарно, чудно. Ово стање траје до 48 сати, након чега следи изражена депресија, напетост, узнемиреност, умор. Да би се овако стање избегло, особа поново узима кокаин, и тиме још више исцрпљује организам и круг се затвара. Кокаин се често користи у комбинацији са хероином („speed ball“), како би се смањили његово нежељени ефекти. Употреба кокаина доводи до нежељених и штетних ефеката. Ови ефекти се не јављају неминовно, али су веома опасни, често животно угрожавајући. Могу се јавити и после првог коришћења кокаина, а хронична употреба повећава само могућност њиховог јављања. До испољавања штетних ефеката долази у року од 3 сата после узимања кокаина. Најчешћи нежељени ефекти су: перфорација носне преграде (код ушмркавања), тикови, главобоље, крварења у мозгу, пролазни исхемички атаци (у мозгу), конвулзивни напади (епи-напади), инфаркт, аритмија (неправилан рад срца). Као последица узимања кокаина, могу се јавити и различити психички поремећаји који могу трајати и неколико месеци. Појави кокаинског делириума доприноси узимање великих доза кокаина или његово комбиновање са другим дрогама. Кокаином изазвано лудило (психоза) карактеришу сумануте идеје, слушне халуцинације и често агресивно, понашање. Као последица дуготрајног узимања кокаина јавља се импотенција (јер се кокаин често узима да би се повећала сексуална моћ).
Учестала употреба кокаина врло брзо доводи до зависности. Психичка зависност се може успоставити после једног узимања кокаина (због ефекта позитивног поткрепљења), а физичка зависност је блага. Дужина апстиненцијалног синдрома зависи од количине и учесталости узимања кокаина и траје до 7 дана - од тегоба доминирају депресија, анксиозност, раздражљивост, смањена способност уживања, губитак интересовања, умор, поремећај спавања, моторна узнемиреност; жеља да се поново узме кокаин је невероватно јака. Лечење кокаинске зависности је мукотрпно и дуготрајно. Особе се ретко добровољно јављају за помоћ и често брзо прекидају лечење због „позитивних“ доживљавања под дејством кокаина. Често је неопходна хоспитализација да би се особа одвојила од средине у којој је започела и наставила да узима кокаин. Поред индивидуалне и групне психо терапије, веома је ефикасна и породична терапија. У неким случајевима неопходна је и примена психофармака, у циљу уклањања тегоба и смиривања пацијента. Поремећаји због употребе халуциногена
Халуциногени представљају хетерогену групу дрога које имају снажно, многоструко, често и дезинтеграционо дејство на функционисање централног нервног система. Ове дроге битно утичу на способност особе да доживљава и процењује реалност. Синоними за халуциногене дроге су: психоделици, фантастици, делиријанти, психодислептици, психозомиметици.
Данас постоји око 100 халуциногених дрога, природног или синтетског порекла. Природни халуциногени потичу из различитих биљака и познати су од давнина. Најпознатији су мескалин, пореклом из Ј.Америке, који се добија из биљке Lophophora Wiliamsi, псилоцибин који се налази у преко 100 врста гљива широм света. Класична и најпознатија синтетисана дрога је ЛСД (диетиламид лизергичне киселине). ЛСД је синтетисао немачки научник А.Хофман 1938.године и сам је случајно доживео и открио његово дејство.
ЛСД своје главно дејство остварује преко деловања на серотонергички неуротрансмитерски систем у мозгу, изазивајући делимично надраживање постсинаптичких серотонинских рецептора. Како је серотонин, као модулатор, умешан у скоро све мождане функције, ЛСД доводи до значајних промена у многобројним можданим функцијама. Толеранција на ЛСД и друге халуциногене се веома брзо развија и потпуна је након 3 или 4 дана свакодневног узимања. Толеранција се врло брзо губи, често после 7 дан неузимања. ЛСД и други халуциногени не доводе до стварања физичке зависности, до развоја апстиненцијалног синдрома. Психичка зависност се може створити. Праве халуцинације су ретке, преовладавају видне илузије, пролазна искривљена опажања. Опажање постаје необично интензивно и јасно: боје и текстуре изгледају богатије, облици и контуре се изоштравају, музика се чује уз интензивна емоционална доживљавања, мирис и укус су појачани. Доживљај времена и простора је често искривљен и измењен. Често слабе или се бришу границе између предмета, а граница између сопственог тела и спољашњег света може бити замагљена, пропусна или збрисана: особа има доживљај изласка из сопственог тела, сједињавања са космосом и посматрања сопственог тела са дистанце. Описују се и стања мистичне екстазе, стицања филозофског и религиозног увида. Промене емоција и расположења су интензивне и нагле. Може се јавити изузетно јак страх од дезинтеграције сопственог тела и губитка разума, односно лудила. Особа, због смањене способности да процењује реалност може да буде веома агресивна и опасна по себе и околину. Примера ради, може да скочи кроз прозор са висине, или има идеју да је птица и да може да лети. Особа може да нападне људе, услед погрешног препознавања, јер их доживљава као чудовишта која га угрожавају.
У случају узимања високих доза, могу се јавити права делирантна и психотична стања. Под дејством ЛСД-а долази и до изражених телесних манифестација: зенице су широке, повишен је крвни притисак, убрзан рад срца, појачано знојење, јавља се премор и несигурност покрета. Хронична употреба халуциногених дрога може да доведе до дуготрајних психичких промена, укључујући и психотичне епизоде. По наглом прекиду хроничног узимања халуциногена често се јављају анксиозност (напетост,страхови) и депресивност која може довести и до самоубиства.
Поремећаји због употребе опиоида (хероин)Опиоиди представљају групу дрога које имају депресивно дејство на цнс (централни нервни систем). Сви препарати ове групе поседују потенцијал стварања зависности - уколико се употребљавају свакодневно или учестало у периоду од две или више седмица, може да дође до успостављања психичке или физичке зависности. Брзина успостављања зависности зависи од: врсте, количине и начина узимања препарата, индивидуалних карактеристика особе... Опијати - природни и полусинтетски препарати (добијају се хемијском прерадом природних препарата у лабараторији). Опијум и „чај“ од макових чаура представљају природне, а морфијум, кодеин и хероин - најзначајније полусинтетске препарате. Опоиди - синтетски препарати (вештачки препарати, синтетисани у лабараторији). У ову групу спадају: Methadon, Meperidin, Pentazocin, LAAM, Buprenophine, Propxyphen, Hydrochlorid, Fortral...
Природни препарати се добијају из мака. Засецањем чауре мака ослобађа се смола, чијом се прерадом добија опијум, односно опијумска погача, а из њих, даљом прерадом, други препарати. Дејствујуће материје мака, присутни у опијуму су алкалоиди (посебно фенантенске групе) којих има преко 20. Најзначајнији су морфијум, кодеин и табеин.
МОРФИЈУМ се користи у облику сулфата и хлорида, као бели, игличасти прах или солуција; горког је укуса, растворљив у води. И данас је лек избора у медицинском третману неких стања и обољења, па се под стриктном контролом, легално користи у фармацеутској индустрији (у облику таблета и ампула).
ХЕРОИН се у жаргону назива „доп“ и „хорс“, шприц је „ган“, а сам акт узимања „фиксање“, “рокање“, “урадити се“... Механизам дејстава хероина и других опиоида Дејство хероина и других опиоида Апстиненцијална криза (синдром) јавља се по наглом престанку вишекратног, хроничног узимања опиоида. После (просечно) 8-12 сати од последњег узимања опиоида јављају се прве тегобе, које постају све израженије и максимум достижу после 36-38 сати, а затим постепено слабе. Правило је да опиоиди са краћим дејством изазивају краћи и интензивнији апстиненцијални синдром, а они са дужим, продужени и блажи синдром. Апстиненцијални синдром просечно траје 7-10 дана. Карактеришу га болови у целом телу, мучнина и повраћање, пролив, изузетно проширене зенице, појачано знојење, зевање, појачана секреција носа, грозница и дрхтавица, пораст крвног притиска, убрзан рад срца, узнемиреност, напетост, депресивност, несаница и јака жеља да се поново узме дрога, па је особа спремна на све да би то остварила. Последице и компликације Лечење
* Заједница за рехабилитацију "Преображење" - погледајте* Материјал за кампању против дроге - погледајте* Какве су шансе са употребом дроге? - погледајте постер* Молодежь против наркотиков, Россия - погледајте* Ростов без наркотиков - погледајте* Обрачун нарко банди у Акапулку - погледајте* Заплењено 120 кг хероина у Београду - погледајте
|
|||||